Jdi na obsah Jdi na menu
 


Využití vibrační desky

Jak vybrat vibrační desku?
Vibrační desky můžeme rozdělit dle pohybu, odstředivé síly (pro zjednodušení můžeme použít parametr hmotnosti desky), pohonu a nejčastějšího způsobu používání. Pro optimální využití vibračních desek je k dispozici i různé příslušenství, které usnadní obsluhu, údržbu i rozšíří možnosti jejich využití.
 
Rozdělení dle pohybu vibrační desky
Jednosměrné desky
Lehčí vibrační desky do 100 kg s pojezdem vpřed, které využijeme pro stavební práce, kde nepotřebujeme hutnit do větších hloubek nebo na rozsáhlé ploše. Tyto desky se též používají pro vyrovnání zámkové dlažby. Díky nižší hmotnosti a menším rozměrům je manipulace s nimi snadnější.
Obousměrné – reverzní desky
Vibrační desky s hmotností od 120 kg výše, s pojezdem vpřed i vzad. Reverzní desky se používají pro hutnění do větší hloubky na rozsáhlejších plochách.
 222222.png

 

 

Rozdělení dle odstředivé síly a hmotnosti vibrační desky
Vibrační desky do 70 kg / do 15 kN
Pro lehčí, občasné hutnící práce ve stavebnictví i pro hobby použití při stavbě svépomocí. Hutnění zeminy, štěrku, kameniva, vyrovnání zámkové dlažby na malém (v úzkém) prostoru, do menší hloubky – méně namáhané chodníky, dlažba kolem bazénů, hutnění úzkých základů...  Zhutnění podkladu do větších hloubek lze docílit opakovaným hutněním po vrstvách. 
Vibrační desky 70 – 100  kg / 20 kN
Pro hutnící práce při profesionálním použití. Hutnění zeminy, štěrku, kameniva do hloubky cca 30 cm, vyrovnání zámkové dlažby. Tyto desky lze použít i při pokládce živičných (např. asfalt) povrchů. Svými rozměry a pracovním výkonem jsou tyto desky vhodné pro hutnění na ploše do cca 200 m2  - hutnění podkladu pod základovou deskou, příjezdové komunikace k domu, garáži, atd...
Vibrační desky od 100  kg výše / od 20 kN výše
Pro těžké hutnící práce při častém profesionálním použití. Hutnění zeminy, štěrku, kameniva do hloubky cca 30 cm, vyrovnání těžké dlažby. Rozměry a pracovním výkonem jsou tyto desky určeny pro hutnění podkladu do velké hloubky na rozsáhlé ploše - parkoviště, namáhané komunikace, nebo příprava základů pro velké stavby.
 
Rozdělení dle pohonu vibrační desky
Vibrační desky s benzínovým motorem
Benzínovým čtyřtaktním motorem jsou obvykle poháněny jednosměrné i reverzní vibrační desky s hmotností do cca 300 kg. Obsluha a údržba benzinových motorů je jednoduchá, startování je obvykle reverzním ručním startérem.
Vibrační desky s vznětovým motorem
Vznětovým motorem (diesel) jsou obvykle poháněny těžší reverzní vibrační desky s hmotností od cca 300  kg výše. Tyto desky jsou pro snadnější startování vybaveny elektrickým startérem.
 
Rozdělení dle způsobu používání
Hobby použití, nárazové stavební práce s minimální náročností, všeobecného druhu (hutnění zeminy, kameniva, živice, práce s dlažbou)
Vibrační desky jednosměrné, 50 – 60 kg, benzínový motor
 
Profesionální použití, občasné stavební práce menšího rozsahu, všeobecného druhu (hutnění zeminy, kameniva, živice, práce s dlažbou)
Vibrační desky jednosměrné, 60 – 120 kg, benzínový motor
Profesionální použití, náročné stavební práce většího rozsahu, (hutnění podkladu do velké hloubky, vyrovnání zámkové dlažby)
Vibrační desky reverzní, od 120 kg výše, benzínový a vznětový motor
 
Volitelné příslušenství vibračních desek
Tlumící podložka
Tlumící podložka z plastu nebo pryže zabraňuje poškození dlažby otěrem kovové hutnící desky.
Boční nástavce hutnící desky
Slouží k možnosti zvětšení plochy hutnící desky.
Přepravní podvozek
Rám s kolečky, případně zásuvné čepy s uloženými kolečky pro snažší transport těžkých vibračních desek.
Nádrž pro skrápění
Při hutnění živičných směsí je nutné skrápět podklad vodou, jako zásobník slouží plastová nádrž, která se umístí nad přední část vibrační desky, odkud voda proudí k přední hraně hutnící desky.
Počítadlo motohodin
Slouží k snadnější kontrole doby chodu stroje pro včasnou údržbu (výměna olejů, filtrů, napnutí pohonných řemenů).